Vilma in Dani Siter

Večer z Vilmo in Danijem Siter

Vilma in Dani Siter
FOTO: MATJAŽ MALEŽIČ

V sredo, 21. marca 2012, smo v Linhartovi dvorani prisluhnili Vilmi in Daniju Siter. Zakonca Siter se udeležujeta mnogih srečanj in seminarjev, kjer nagovarjata poročene pare.

Vodita gibanje zakoncev Družina in Življenje. Kot sta uvodoma povedala, ljudje zbolimo, ker ne znamo živeti skupaj.

Na svojih predavanjih navajata pretresljivo statistiko za Slovvenijo. Smo med prvimi v Evropi po številu samomorov, po številu nezakonskih otrok, po najmanjšem številu sklenjenih porok, po številu splavov na 1000 prebivalcev in prvi v Evropi po najmanjšem številu rojstev na 1 žensko ter po številu ločitev, saj se razdre skoraj vsak drugi zakon. Zdi se, da smo Slovenci narod, ki je sam sebi sovražnik. Zato poudarjata, da je življenje vrednota in zakonski odnos vreden našega truda in si moramo zanj prizadevati.

Njun nasvet vsem poročenim je: vsakodnevno obnavljati ljubezenski odnos ter sprejemati partnerja z vsemi napakami. »Ni lahko ljubiti zakonca, ko je vse lepo, toda prava ljubezen se izkaže šele v težjih časih.« Zakon nam ni dan enkrat za vselej. »Noben mož ni poročen s popolno ženo in obratno. Zato mož in žena potrebujeta Boga, ki je popoln.«

Kot sta povedala, jima veliko pomeni redno branje Svetega pisma. Tudi v najtežjih trenutkih svojega življenja, ob hudi sinovi bolezni, je bila Božja beseda tista, ki ju je držala pokonci.

Kako naj torej živimo v zakonu? Zakonca Siter sta nam v premislek in oporo pustila te svete besede apostola Pavla:

»Možje, ljubíte svoje žene, kakor je Kristus vzljubil Cerkev in dal zanjo sam sebe, da bi jo posvetil, ko jo je očistil s kopeljo vode z besedo, tako da bi sam postavil predse veličastno Cerkev, brez madeža, gube ali česa podobnega, da bo sveta in brezmadežna. Tako so tudi možje dolžni ljubiti svoje žene kot svoja lastna telesa. Kdor ljubi svojo ženo, ljubi sebe. Saj vendar ni nihče nikoli sovražil svojega mesa, temveč ga hrani in neguje, kakor Kristus Cerkev: smo namreč deli njegovega telesa. Zaradi tega bo mož zapustil očeta in mater in se pridružil svoji ženi in bosta oba eno meso. Ta skrivnost je velika; jaz pa pravim: glede Kristusa in glede Cerkve. Zato naj tudi vsak med vami tako ljubi svojo ženo kakor sebe, žena pa naj spoštuje moža.«

»Vse delajte brez godrnjanja in preračunljivosti, da boste neoporečni in nepokvarjeni, brezgrajni Božji otroci sredi sprijenega in pokvarjenega rodu, med katerim žarite na svetu kakor zvezde.«