NoviceSkala

Skala (št. 627, leto XXXII)

GOSPOD, NAŠ UČITELJ

Gospod, poletje zapira album počitniških spominov in jesen že polni šolsko torbo z zlatorumeno barvo, z meglenimi jutri, z novimi izzivi, včasih tudi s skrbmi. Zrak diši po šoli, službi in obveznostih. Veliko let presedimo v šolskih klopeh, veliko profesorjev nas uči, nič koliko učbenikov moramo predelati, preden pridemo do zaželenega poklica. Tako malokrat pa sedemo k nogam svojega Učenika. Pa vendar nas, kot Lazarjevo Marto, vedno znova tankočutno vabiš v svoj razred šole za življenje: »… le eno je potrebno …« V tvojem razredu ni nepotrebnih učbenikov, je le Sveto pismo, kjer je vsa modrost sveta in opisan tvoj lik – lik popolnega učitelja. Učitelja, ki vidi potrebe učenca, ozdravi in nahrani, šele potem uči. Učitelja, ki ne ljubi le najboljših, temveč tudi cestninarje in grešnike. Učitelja, ki ne kaznuje, marveč usmiljeno sprejme izgubljenega sina. Učitelja, ki išče vse prilike, da bi znanje postalo čim razumljivejše. Učitelja, ki naredi red v razredu, saj ve, da učenec ni nad učiteljem. Učitelja, ki ne poučuje s tablo in kredo, marveč z zgledom krotkosti in ponižnosti. Učitelja, ki ne uči za »imeti«, marveč za »biti«. Učitelja, ki uči kakor Nekdo, ki ima oblast. In ker imaš oblast, Gospod, naj vstopimo v to šolsko leto z znamenjem križa: v imenu Očeta in Sina in Svetega Duha. Naj v tvojem imenu izpolnimo svoje poslanstvo in naj se množijo naši talenti tako v nebesih kot na zemlji. Amen.


Preberite si župnijski list v pdf obliki: Skala 627.