NoviceSkala

Skala (št. 638, leto XXXIII)

PRED OČMI JE POTREBNO IMETI CILJ

Treba je opredeliti cilj. Pomanjkanje jasnega cilja je eden najpomembnejših vzrokov za neuspeh na kateremkoli področju življenja.

Ljudje na vprašanje, kakšen cilj imajo, praviloma odgovorijo: želim imeti neko normalno službo, želim biti srečen, ne vem itd. Če pozorno prisluhnete, boste ugotovili, da bodo uporabili besedo želim, ki opredeljuje želje, med željami in cilji pa je ogromna razlika. Natančno opredeljeni cilji so kot magnet. Vlečejo nas k sebi in poskrbijo, da ustrezne ljudi vleče k nam. Za uspeh ni nič pomembnejšega od jasno in pravilno zastavljenega cilja. Zgodbica, povzeta po Alici v čudežni deželi pove prav to. Med tavanjem po neznani deželi se je Alica znašla na velikem križišču. Ker ni bila prepričana, kam naj gre, je zastala, se ozrla in opazila mačka, ki je mirno sedel ob poti. Prosila ga je za pomoč in ga vprašala: »Oprostite, mi lahko, prosim, poveste, po kateri poti naj grem?« »Odvisno od tega, kam želiš priti,« ji je odgovoril maček. »Ne vem, kam želim priti,« je rekla Alica. »Potem je povsem vseeno, katero pot ubereš,« ji je odgovoril maček. Cilja, ki ga ne vidiš, ne moreš zadeti! In potem si nejevoljen, ker ne dosežeš nečesa, česar sploh nisi natančno definiral. John Rockefeller je bil najbogatejši človek, ki je kdaj živel, njegovo bogastvo bi bilo danes vredno sedem tisoč milijard dolarjev. Redko je dajal intervjuje in nastopal v javnosti. Tik pred smrtjo pa je spregovoril za revijo Forbes, ki je bila tedaj še razmeroma neznana. Na vprašanje, kaj potrebujemo za uspeh, je odgovoril: »Prebral sem veliko knjig in spoznal številne uspešne ljudi, na koncu pa sem doumel, da je za uspeh potrebno le dvoje: prvič, da človek NATANČNO ve, kaj želi doseči, in drugič, da je PRIPRAVLJEN PLAČATI CENO TEGA. Definirajmo si za to leto 10 ciljev, ki naj bodo napisani tako, da ni nobenega dvoma, kaj želijo povedati, ki bodo torej natančni.