Skala (št. 653, leto XXXV)

Simbolika rojstva in novega začetka je vtkana v potek celotnega cerkvenega leta. Dogodki ne pomenijo le spominjanja preteklih Božjih del v zgodovini odrešenja in poti skozi galerijo svetnikov, ampak tudi aktualizacijo Božjih sporočil za sedanji trenutek.

Poleg zunanje in materialne sodi k pripravi na cerkvene praznike tudi duhovna priprava v osebni molitvi in duhovni poglobitvi, kar vključuje npr. prejem zakramenta sprave, odpovedi, post, dobra dela ali miloščino. Latinska beseda »adventus« pomeni prihod. Poznamo dva Gospodova prihoda. Gospod je prvikrat prišel na svet kot človek, rojen iz Marije, njegov drugi prihod pa pričakujemo na sodni dan. Jezus je torej prišel, Jezus bo prišel in Jezus prihaja med nas vsak dan preko ljudi in svetih zakramentov. Adventni čas ima dvojni značaj: je čas priprave na slovesno praznovanje Gospodovega rojstva na božični dan, 25. decembra, hkrati pa je to čas, ko nas spominjanje usmerja k pričakovanju drugega Kristusovega prihoda ob koncu časov. Adventna priprava utrjuje vero in nas opogumlja v stiskah in preizkušnjah, da bi bili v trenutku smrti pripravljeni na srečanje z Gospodom. 

Adventni čas lahko popestrijo tudi preprosta pravila za srečo, kot so: Srce osvobodi sovraštva. Srce osvobodi skrbi. Živi preprosto. Daj več, zahtevaj manj. Pričakuj vsakodnevne čudeže v življenju. Vsak lahko začne zdaj in naredi povsem nov konec. Bog ni obljubil dneva brez bolečin, smeha brez trpljenja, sonca brez dežja, ampak je obljubil moč za dan, tolažbo za solze in svetlobo za pot. Razočaranja so kot luknje na cesti, malo te upočasnijo, pozneje pa uživaš na gladki cesti. Ne zadržuj se dolgo pri luknjah, pojdi naprej! Ko si potrt, ker nisi dobil, kar si želel, samo mirno sedi in bodi srečen, ker ti želi Bog dati nekaj boljšega.

Vse te misli in ta preprosta pravila za srečo Vam želim, da jih spolnjujete vsak dan v letu 2021. To je moje voščilo.

Župnik Andrej


Preberite si župnijski list v pdf obliki: