Skala (št. 660, leto XXXVI)

PAMETNI TELEFON

Na spletu sem zasledil simpatično razmišljanje duhovnika Franca o pametnem telefonu. Povprašal sem ga, če lahko njegove besede uporabim za naša oznanila in je privolil. Takole piše …

Zdaj sem tudi jaz pameten. Po 12 letih sem zamenjal neumni telefon za pametnega. Neumen sem seveda jaz, ki to pišem, pameten pa je zaenkrat telefon. Ne vem pa še, kje naj nosim to dodano ploščato pamet, v žepu spredaj ali na riti, kot mladi. To bom moral sam iznajti. Že dalj časa opazujem, kako ljudje nenehno brskajo po teh telefonih in iščejo zanimivosti sveta, da bi jih kratkočasile. Mar ne bi ljudje vključili tudi nekega drugega pametnega telefona – za iskanje Boga in vsega Božjega? »Iščite Gospoda, dokler se da najti, kličite ga, dokler je blizu,« vzpodbuja prerok. Saj tak mobi za iskanje Boga obstaja. Če je »kunštna« ta ‚pametna‘ naprava, so vendarle še veliko bolj »kunštni« možgani, pa srce in duh/duša z vsemi svojimi možnostmi. Tu se da surfati po Božjem svetu.

Morali bi na široko pognati nekakšno mobiteologijo. Mi v Cerkvi imamo precej stacionarno telefonijo (pač, tam kjer je cerkev, je Telefon za pogovor z Bogom: zakramenti, take in take molitve, take in take dejavnosti, skupnosti …). Ljudje pa so precej opustili stacionarne telefone in tudi cerkveni stacionarni telefon.

Pa naj poženejo svoje mobilnike ne samo za kratkočasenje s tem svetom, ampak za iskanje Boga in obrambo krščanstva, tisti mobilnik v svoji glavi in srcu, ki je človeku dan z Božjo podobo! Vidim hecno podobo: za brskanje po tem svetu uporablja človek najzmogljivejši pametni telefon, za brskanje po Božjem svetu pa kakšen stari molitvenik, morda še iz časov verouka. Ne samo molitve, tudi pamet, srce, najrazličnejše dejavnosti in sposobnosti bi morali kristjani porabiti za stik z Bogom in oživitev krščanstva. duhovnik Franc


Preberite si župnijski list v pdf obliki: