Skala (št. 681, leto XXXVIII)

KOLIKO NAM MANJKA

Marijino rojstvo, Brezjanska Mati božja, Žalostna Mati božja, Slomškov god in Slomškova nedelja, vrsta svetnikov/svetnic kot p. Pij iz Petrelcine, zdravnika Kozma in Damijan, že na začetku meseca Mati Terezija, na koncu sv. Hieronim. Ta se je Bogu in ljudem zaradi svoje narave opravičeval: »parce mihi, Dalmata sum – prizanesi mi, Dalmatinec sem«. Mogoče je komu od njih podobna tudi naša ognjevitost, pa nam ne pride na misel, da smo koga z njo prizadeli. Svetniki so opomnik, kako naj ravnamo, kadar nas spodnese v napačno smer. Malo se vprašajmo, koliko svetniških duš s koledarja sploh kaj bolje poznamo; če ne drugače vsaj zaradi kakega vremenskega klicaja. O svetem Vid’ se noč in dan vid’. Jernej meglen – lepa jesen! Megle pa meglice nas bodo spet zagrnile, jesen rumena se bo ponovno izkazala kot dobra žena. Z njiv in z gredic se nam bo kopičila ozimnica. Celo na blokovskem balkonu bo kaj zraslo, mar ne? Kar dovolj se bo nabralo za ponos in bahavost; in koliko za hvaležnost? Večerni Dnevnik bo postregel s poročili o težavah in grozotah po svetu ter dodal še kaj iz domačega loga. A tako hudo, da je klestilo! Če dodamo: hvala Bogu, da ne pri nas, smo se spet izkazali za egoiste. Koledarski dnevi nam z imeni in pomeni svetnikov ciljajo naravnost v tarčo srca! Koliko nam še manjka do svetništva?

Berta Golob


Preberite si župnijski list v pdf obliki: