Skala (št. 682, leto XXXVIII)

Z MARIJO SKOZI OKTOBER

Dragi prijatelji! Mesec oktober je prav tako kot mesec maj posvečen naši nebeški Materi Mariji. V maju ji nabiramo šmarnice – duhovne šopke, v oktobru pa ji pletemo vence iz »najlepših jesenskih rož« – častimo jo z molitvijo rožnega venca. Ta pobožnost, ki je postala vsakdanja duhovna hrana mnogih ljudi, je zrasla iz otroške vere preprostih src pred približno sedemsto leti. Sredi 16. stoletja je krščanski Evropi grozila muslimanska nevarnost, ki so jo predstavljali turški osvajalci. 7. oktobra 1571 je prišlo do velike pomorske bitke pri Lepantu, v kateri je bilo turško ladjevje povsem uničeno. Zmago je papež pripisal Marijinemu varstvu, zato je naslednje leto določil, naj se v spomin na ta dogodek 7. oktobra obhaja praznik Marije Zmagovalke. Med papeži je molitev rožnega venca najbolj širil Leon XIII. (1878–1903), ki je o njem napisal kar 16 apostolskih pisem, v katerih je toplo priporočal vsakdanjo molitev rožnega venca, mesec oktober pa je razglasil za mesec rožnega venca. Močna spodbuda za molitev rožnega venca so bila Marijina prikazovanja v Lurdu leta 1858 in zlasti v Fatimi leta 1917.

Bernardki v Lurdu se je nebeška Gospa prikazovala z rožnim vencem v roki. Papež Janez Pavel II. je 16. oktobra 2002, ob vstopu v 25. leto svoje papeške službe, napovedal »leto rožnega venca«. V rožni venec je uvedel pet novih skrivnosti – skrivnosti svetlobe, ob katerih premišljujemo o Jezusovem javnem delovanju. Naj nam bo molitev rožnega venca, ki jo molijo tako preprosti ljudje kot intelektualci, v spodbudo, da bomo kot posamezniki in narod blagoslovljeni Marijini otroci. »Pomembno je, da si v dnevu določimo čas, ko se lahko v miru in ponižnosti srečamo z Bogom,« je dejala Marija v enem izmed svojih sporočil v Medžugorju. Sveti Frančišek Saleški je dejal: »Vsak dan si vzemi pol ure za molitev, če pa imaš veliko dela – takrat pa si vzemi eno uro.« Naj si vsak izbere svoj namen in se zanj resnično potrudi. Rožni venec bomo molili v župnijski cerkvi vsak dan pol ure pred sveto mašo. Vabljeni! 


Preberite si župnijski list v pdf obliki: