Skala (št. 684, leto XXXVIII)

ADVENT – ČAS TIHEGA PRIČAKOVANJA

Advent ali veseli december, kaj praznujemo? Kristjani praznujemo advent kot tiho pričakovanje Gospodovega prihoda. To ni znamenje protesta, ampak svobodne izbire, ki nujno vsebuje tudi odpoved. Ta se ne kaže toliko v postenju pri hrani, ampak bolj v odpovedovanju veseljačenju, nakupovalni mrzlici, ihtavemu hitenju s prireditve na prireditev, prezaposlenosti zaradi pridobitništva in tekmovalnosti. Vse to predstavlja obliko omamljanja, ki vodi v odvisnost in izgubo osebne svobode. Prav zato nam evangelij prve adventne nedelje naroča: »Bodite budni« (Mt 24,42a). Apostol Pavel pa nas v drugem berilu priganja, naj se zbudimo iz spanja in živimo pošteno, ne v požrešnosti in popivanju, razuzdanosti in medsebojnem rivalstvu. Za zgled nam je v adventu predstavljen Janez Krstnik, ki je v puščavi gradil svoj značaj v samostojno in močno osebnost. Skozi advent nas spremlja Devica Marija s svojim tihim pričakovanjem Jezusovega rojstva. Družine, očetje in zlasti še matere se v to Marijino pričakovanje najlažje vživite, če sami pričakujete novo rojstvo ali če v svojem spominu to doživljanje osvežite. Naši predniki so priporočeno budnost utrjevali tako, da so zgodaj vstajali in ves advent hodili k zornicam. Zaradi utripa sodobnega življenja se večina izmed vas zornic (jutranje maše) ne more udeleževati, a se v pripravi na božič lahko povežemo z Marijo na slovesni praznik Brezmadežne, 8. decembra, in na četrto adventno nedeljo, ki je v celoti posvečena Mariji. Če imate radi svoje otroke in želite, da bi tudi oni po zgledu Janeza Krstnika zrasli v močne in samostojne osebnosti, jih boste ljubeznivo vodili v puščavo tako, da jih boste spodbudili k udeležbi pri devetdnevnici pred Brezmadežno in pred božičem, z njimi molili doma ob obisku Marijinega kipa »Marijo nosijo« in z njimi brali adventni koledar in jih spremljali v njihovi adventni akciji »Otroci za otroke«. J.D.


Preberite si župnijski list v pdf obliki: