Novice

Novomašnik, bod` pozdravljen!

Pred cerkvijo zbrana množica je v soboto, 9. julija zvečer, pričakovala novomašnika, p. Andreja Maksimilijana Sotlerja. Po večtedenskih pripravah je tako skupnost naše župnije le dočakala slovesne praznike nove maše. Bogato okrašena cerkev, mlaji, zeleni venci: vse to je pričalo o dolgih in natančnih pripravah, ki so posebej povezale naše občestvo. Z večerno mašo sprejema novomašnika smo začeli nedeljsko praznovanje, ki se je nadaljevalo z novo mašo in zaključilo z litanijami Srca Jezusovega v nedeljo zvečer.

In smo dočakali: nekaj minut čez sedmo zvečer je ob zvokih siren, oblečen v črni habit, iz rdečega gasilskega avtomobila izstopil novomašnik. Pripeljali so ga radovljiški gasilci, katerih načelnik je patrov brat, Jonas Sotler. Ceremoniar je novomašnika odvedel do gospoda župnika, ki ga je pokropil z blagoslovljeno vodo in ga oblekel v korna oblačila. Novomašnik namreč ni somaševal, zato je oblečen v koretelj in belo štolo mašo spremljal na posebnem sedežu v prezbiteriju. Slovesnost je povzdignilo petje mladinske skupine NaVdih, ki je p. Andreja Maksimiljana pozdravila s pesmijo Novomašnik, bod` pozdravljen. Ob petju se je procesija počasi pomaknila v cerkev, kjer je novomašnika nagovoril predstavnik župnije, g. Klemen Bohinc in mu v imenu župnije izročil novomašni plašč, ki so ga izdelale šolske sestre v Mariboru. Plašč ima na sprednji strani Marijin monogram – Brezmadežna je zavetnica minoritov. Na hrbtnem delu plašča je izvezen pelikan. Za to ptico so bili dolgo časa prepričani, da v primeru pomanjkanja raztrga svoje telo in s svojim mesom hrani mladiče. Tako je tudi krščanstvo prevzelo podobo pelikana in ga povezalo s Kristusom, ki nam daje jesti svoje meso. V obliki pelikana je tudi novomašni kelih, ki ga je Andreju, skupaj s pateno, izročil brat Jonas. Novomašnik je blagoslovil predmete za službo Božjo in začela se je sveta maša, ki jo je ob somaševanju duhovnikov in ob asistenci dveh diakonov daroval gospod župnik Andrej Župan. Pri maši so ministrirali radovljiški ministranti. Na oltarju je stalo šest sveč in v njihovi sredini križ, katerega korpus je gledal proti mašniku. To postavitev posebej spodbuja sveti oče, saj mašnika in Božje ljudstvo opominja, da je center naše liturgije Bog. Pri homiliji je gospod župnik lepo in jasno predstavil pomen mašništva in molitve za nove duhovne poklice, ter zaprosil patra novomašnika, da nam podeli novomašni blagoslov. Sveta maša se je nadaljevala in po prošnji po obhajilu, nas je gospod župnik še enkrat na kratko nagovoril in izrazil svoje veliko veselje nad svojim poklicem in se zahvalil, da sme služiti Bogu prav v naši župniji. Sledil je še sklepni blagoslov, nato pa je novomašnik v niši na zunanjem zidu stene blagoslovil še kip Božje Matere in procesija se je vrnila v župnišče, kjer je bila za duhovščino in novomašnikovo družino pripravljena večerja. Med obedom so novomašnika Andreja Maksimiljana presenetili še mladinci, ki so mu zapeli podoknico.