Novice

Razstava v Narodni galeriji: Helena Vurnik

Včeraj je bila v Narodni galeriji v Ljubljani otvoritev razstave slikarke in oblikovalke Helene Vurnik (1882 – 1962). Po rodu dunajčanka, se je poročila z arhitektom Ivanom Vurnikom in se tudi preselila v Radovljico.

Osrednji eksponat je krilni oltar – taberakelj – iz naše župijske cerkve, ki so ga za to priložnost restavrirali. Iz naše župnije pa prihaja še mašni plašč, ki ga je oblikovala Helena Vurnik. Razstava bo odprta do 3. decembra.

“Helena Vurnik je ena tistih umetnic v slovenski umetnostni tradiciji, katere navzočnosti se zaradi razcveta feminističnih študij v zadnjem času spet nekoliko bolj zavedamo, dejansko pa sta njena življenje in delo razmeroma malo raziskana. Znana je predvsem po udeležbi pri večjih projektih svojega moža arhitekta Ivana Vurnika, a je kljub pogostemu poudarjanju enakovrednosti njenega deleža ostala v njegovi senci.”
Več si preberite na spletni strani Narodne galerije.
Rok Andres