Skala (št. 579, leto XXVIII)

Postni čas

Papež Frančišek v sporočilu za postni čas, ki ga začenjamo 5. marca, pojasnjuje, da uboštvo ne sovpada z revščino. Revščina je uboštvo brez zaupanja, solidarnosti in upanja. Razlikuje tri vrste revščine. Materialna revščina je najbolj vidna, saj človek nima dovolj hrane, vode, ustreznih higienskih razmer, dela, možnosti razvoja in kulturne rasti. Ob takih razmerah Cerkev nudi svoje služenje v širokem smislu – torej si prizadeva, da na svetu prenehajo kršitve človekovega dostojanstva, diskriminacija in nasilje.

Potem je tu moralna revščina, ki ni prav nič manj zaskrbljujoča. Papež tu opozarja na številne družine, ki propadajo zato, ker so predvsem mladi ujeti v alkohol, mamila, igre na srečo in pornografijo. Mnoge v moralno revščino prisilijo nepravične družbene razmere, pomanjkanje dela, ki jim odvzema dostojanstvo prinašanja kruha domov, in neenakost pravic do izobraževanja in zdravstvenih storitev. V teh primerih se po papeževih besedah moralna revščina lahko imenuje kar začeten samomor.

Z moralno revščino je pogosto povezana tudi duhovna revščina, za kar pa je Evangelij tisti pravi protistrup, ki kristjana obvezuje, da osvobajajoče oznanilo ponese v vsako okolje. Papež Frančišek ob koncu poslanice pravi, da je postni čas priložnost, da se vprašamo, katerim stvarem se lahko odpovemo, da bi pomagali drugim. Opozarja pa tudi na spokorniško razsežnost. Kristjani smo poklicani, da z ljubeznijo pomagamo premagovati vse tri vrste revščine, še dodaja papež.

Preberite si župnijski list v pdf obliki: skala_579.